Rodzaje karm dla psów i kotów

Rodzaje karm dla psów i kotów

Zapewnienie odpowiedniego żywienia dla psa i kota może wydawać się prostym zadaniem, ale tak naprawdę może okazać się wyzwaniem. Gdy stajemy przed półkami sklepowymi, często zostajemy zaskoczeni liczbą dostępnych rodzajów karmy. Co wtedy? Wielu właścicieli zwierząt wybiera to, co wydaje się im być najlepsze, ale czy to zawsze słuszny wybór?

Podobnie jak ludzie, zwierzęta potrzebują zrównoważonej diety, aby długo cieszyć się zdrowiem. Jeśli nie dbamy o odpowiednie żywienie naszych czworonożnych przyjaciół, mogą pojawić się problemy zdrowotne. Czy rzeczywiście chcemy, aby nasze ukochane zwierzęta cierpiały z tego powodu? Dowiedz się więc, jak poprzez dobrze zbilansowaną dietę uniknąć chorób zwierzęcia w przyszłości.

Karma powinna być dobrana do zwierzęcia, a nie zwierzę do karmy

Ważne jest, aby zrozumieć potrzeby żywieniowe swojego psa lub kota. Każdy gatunek ma inne wymagania dotyczące składników odżywczych. Każdy pies lub kot jest unikalny. Niektóre z nich mogą być uczulone na pewne składniki, podczas gdy inne nie mają takich problemów. Różnią się także aktywnością, co oznacza, że jeden może być bardziej energiczny niż drugi.

To tylko kilka przykładów, ponieważ indywidualne potrzeby zwierząt mogą być różne. Również różne rasy psów mają różne wymagania żywieniowe, przy czym niektóre potrzebują większej ilości białka, podczas gdy inne są zadowolone z mniejszej ilości. W przypadku kotów istnieje również zróżnicowanie, ponieważ niektóre są bardziej podatne na otyłość, co wymaga uważniejszego monitorowania ich diety.

Jakie rodzaje karm można spotkać?

Podział podstawowy rodzajów karm dla psów odnosi się głównie do ich konsystencji i, co za tym idzie, zawartości wody w karmie. W tym kontekście wyróżnia się trzy główne rodzaje karm dla psów:
● karmę mokrą,
● karmę półwilgotną,
● karmę suchą.

Pierwsza z nich, czyli karma mokra, zawiera w sobie najwięcej wody i w większości przypadków ma postać mięsno-warzywno-zbożowego pasztetu. W porównaniu do suchej karmy, ta posiada znacznie mniej węglowodanów, a to oznacza, że jest wyjątkowo wilgotna i soczysta. Tylko około 20–35% stanowi tzw. sucha masa, reszta to czysta rozkosz i smakowita przyjemność. Co istotne, karma mokra ze względu na swą konsystencję jest bardzo lubiana przez zwierzęta.

Kolejny rodzaj karmy dla psów i kotów, która obecnie jest mniej znana, to karma
półwilgotna. Wciąż zachowuje świeżość i soczystość, ale zawiera mniej wody niż karmy mokre. Zawartość suchej masy wynosi tu około 40–60% całego składu, co sprawia, że to idealny kompromis między dwoma pozostałymi rodzajami karmy. Proces produkcji karmy półwilgotnej jest podobny do karmy suchej, ale krótszy lub pomijany jest etap suszenia, przez co nie jest tak trwała.

Ostatni rodzaj karmy to karma sucha. Głównym powodem różnicy między nimi jest
zawartość wody, co wpływa na ich konsystencję. Sucha karma dla psa charakteryzuje się niską zawartością wody, wynoszącą zazwyczaj od 3% do 11%. Do tej kategorii zaliczają się granulki, ciastka i mączki. Warto zaznaczyć, że sucha karma jest najbardziej przetworzoną formą karmy w porównaniu do innych rodzajów.

Jak myślisz, którą karmę pokocha Twój pupil? Sprawdź teraz naszą ofertę i zamów ulubiony smak dla swojego zwierzęcia. W razie pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *