Pies przy wigilijnym stole

Pies przy wigilijnym stole: Jakie świąteczne przysmaki są bezpieczne?

W trakcie wigilijnej kolacji, gdy wszyscy skupiają się na smakołykach, nie zapominajmy o bezpieczeństwie naszego pupila. Piesek również chciałby podzielić z nami radość tego świątecznego wieczoru. Ale czy wszystko to, co dla nas jest pyszne i zdrowe, jest tak samo dobre dla naszych czworonożnych przyjaciół?

Co pies może zjeść w Wigilię?

Odpowiednie żywienie zwierząt jest kluczowe dla ich zdrowia. Nawet podczas Świąt Bożego Narodzenia, szczególnie dbaj o bezpieczeństwo zwierzaka. 

Najważniejsza zasada – wszystkie produkty podawaj w symbolicznych ilościach, aby nie zaszkodzić pieskowi. Po drugie – pamiętaj o ewentualnych problemach zdrowotnych i alergiach pokarmowych Twojego pupila. 

Co więc możesz podać Twojemu psiakowi?

Przede wszystkim ryby – bez ości, nie smażone (ale po obróbce termicznej), bez dodatku przypraw. Może to być np. łosoś, pstrąg lub dorsz. Twój pupil może posmakować również warzyw, np. ziemniaków – gotowanych lub pieczonych, buraków – najlepiej gotowanych i tartych. Oprócz tego pysznym świątecznym kąskiem mogą okazać się owoce, takie jak jabłko, banany oraz śliwki – oczywiście bez pestek. Zaproponuj też pieskowi świąteczny kompot – w żaden sposób nie zaszkodzi jego zdrowiu.

Jakie wigilijne produkty są niebezpieczne dla psiaków?

Są to m.in. surowe ryby. Mogą one zawierać tiaminozę, która rozkłada witaminę B1, a także triox o właściwościach anemio-twórczych.

Niebezpieczne dla piesków są też cytrusy, ponieważ drażnią ich układ pokarmowy. A co z rodzynkami, które kojarzymy ze Świętami Bożego Narodzenia? Również należy ich unikać, są silnie trującym pokarmem dla psów, tak samo zresztą jak surowe winogrona. 

Ze świątecznej diety Twojego pupila wyklucz też słodycze. Ze względu na zawartość cukru i czekolady są niewskazane do podawania pieskom. 

Unikaj również popularnych świątecznych dań, np. pierogów, kapusty z grzybami, czy sałatki jarzynowej. Zawierają składniki, które obciążają małe psie brzuszki, co w konsekwencji może doprowadzić do problemów żołądkowych, np. wymiotów.

Skoro tutaj jesteś, na pewno zależy Ci na tym, aby Twój psi przyjaciel zdrowo się rozwijał. Jesteś wspaniałym opiekunem! Pamiętaj, tylko aby w tym świątecznym okresie nie zapomnieć, że to, co może być przyjemnością dla ludzkiego podniebienia, może być równocześnie zagrożeniem dla Twojego psiaka. Uzupełniaj więc rozważnie świąteczną psią miskę! 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *